2021

Best Feature Film

 

Proxy Emotions by Namhyung Cho

The Microscopic World of a Grain of Sand by Wu Xianghua

Exodus by Román Parrado

Concrete Plans by William Jewell

 

Winner

Proxy Emotions by Namhyung Cho

 

 

Best Short Film

 

Mti by Mauricio Corco

Blue Moon by Emily Ruhl

If We Have Time by Marcus Martinson

Mist And Blood by Roland Collin

 

Winner

Mti by Mauricio Corco


 

Best Short Student Film

 

It's So Charming by Svend Colding

Essence by Baptiste Chabot

Life Was Wonderful by Toy Alan

Iris by Archie Porter

 

Winner

It's So Charming by Svend Colding


 

Best Television / Webseries

 

Hudson Falls by Elias Plagianos

People Talking by Álvaro Carmona

Isolated by Gino Tassara

Coasters by Sam Jacks

 

Winner

Hudson Falls by Elias Plagianos


 

Best Music Video / Performance

 

Miyagi & Andy Panda – Yamakasi by Egor Tarasov, Vladimir Ivanov

Bandolero by Omar Hachemi

Alone for Solo Violin, Live EFX, & Electronica by Douglas Mueller

Highland Home by Zach Stevens

 

Winner

Miyagi & Andy Panda – Yamakasi by Egor Tarasov, Vladimir Ivanov


 

Best One Minute Film

 

Code Red by Erhan Karaca

The Paradox by Aleksandar Tomovski

Orders by Roberto I. Ercolalo

Teething Itch by Xiaoli O. Chang

 

Winner

Code Red by Erhan Karaca

Best Feature Documentary Film

 

Killing Escobar by David Whitney

Irelands Greatest Loves - Michael Collins & Kitty Kiernan by Patrick O'Shea

Camping Life (The Ephemeral City) by Josep Perez

Variety by Ramin Eshraghi-Yazdi

 

Winner

Killing Escobar by David Whitney


 

Best Short Documentary Film

 

A Community Under Fire by Harrison Thane, Matt Thane

Consecrated Virgins by Ninon Bretecher

A Grand Artist by Patrick Rooney

Mohenjo Daro (The Cradel of Civilisation) by Razaq Baloch, Adil Bizinjo

 

Winner

A Community Under Fire by Harrison Thane, Matt Thane


 

Best Student Documentary Film

 

Winner

Somewhere Else by Iman Charles-Herrou


 

Best Original Song

 

Eufemier by Rona Castrioti

Something Called Love by Eden James

Bacchus by GimEnez Bros.

The Failing by Mach

 

Winner

Eufemier by Rona Castrioti


 

Best Actor

 

Schilo Abelard for Mti

Stanley Junior Petit for Mti

Marley Duboscq for Essence

Marc Depond for Essence

Kevin Guthrie for Concrete Plans

 

Winner

Schilo Abelard for Mti


 

Best Actress

 

Bogyeol Go for Proxy Emotions

Oh Jeonghee for Jeonghee

Fanny Bernth for It's So Charming

Amber Rose Revah for Concrete Plans

Seungyeon Gong for Proxy Emotions

 

Winner

Bogyeol Go for Proxy Emotions

Best Animation Film

 

The Boy and The Mountain by Santiago Aguilera & Gabriel Monreal

Encased by Pablo G. Herrero

 

Winner

The Boy and The Mountain by Santiago Aguilera & Gabriel Monreal


 

Best Short Animation Film

 

The Shift by Johan Samuelsson

Goodbye Home by Jonathan Chong

Grandma's Nightdress by Masha Rumyantseva

Mossy’s Moors Tours by Richard Jacobs

Take Care by Cameron Lightly

 

Winner

The Shift by Johan Samuelsson

Goodbye Home by Jonathan Chong


 

Best Student Animation Film

 

ZOT by Anna Ermolinskaya

The Magic by Chris Morris & Ehab Abdulgader

HIV PSA by Audrey Maxon

Take Your Time by Rosie Ryan

 

Winner

ZOT by Anna Ermolinskaya


 

Best Short Script

 

The Great Conjunction by Karolina Smolova

Georgia Beats by Gregory Vines

My Golden Days by Young-Sung Chung

Youth & Age Flower by András Attila Farkas

 

Winner

The Great Conjunction by Karolina Smolova


 

Best Feature Script

 

The Gdansk Girl by Dezso Krisztics

False Shepherd by Dawson Roebig

Grynszpan/Thompson by Hal LaCroix

Southern Gothic by John Budge & Adam Davenport

 

Winner

The Gdansk Girl by Dezso Krisztics

Best Covid Films

 

Processing by Marina Petrus Coll

If Corona Hadn't Got In The Way... by Zafer Sevener & Sibel Sümer

Little Boxes by Raffaello Degruttola

Linda Karshan: Covid-19 Conversation by Ishmael Annobil

 

Winner

Processing by Marina Petrus Coll

Logo 01.png
Sponsored by